Kiemelt partnereink

 

  •  

  • Martonacél Kft
  •  

     

     

     

      Hőátbocsátási tényező

     

    Jele: k, mértékegysége W/m2K

  • Az a hőmennyiség, amely az adott határolószerkezet 1 m2 felületén, a két légtér közötti 1 K (vagy 1 °C) hőmérsékletkülönbség hatására 1 másodperc alatt átvándorol
  •  

    2. PÁRATECHNIKA, PÁRADIFFÚZIÓ

     

    A levegő mindig tartalmaz valamilyen mennyiségben vízgőzt, párát. E nedves levegő össznyomása a pára résznyomásának és a száraz levegő résznyomásának (atmoszférikus nyomás) az összege.

     

      A nedves levegőnél:
      – az abszolút nedvességtartalom a pára tömegének és a száraz levegő tömegének a hányadosa,
      – a relatív nedvességtartalom pedig a pára tényleges (parciális) nyomásának és a pára–levegő keverék hőmérsékletének megfelelő telítési páranyomásnak a hányadosa.

     

    Egy épületszerkezetnél, mivel a szerkezeti vastagság minden egyes pontjában más és más a hőmérséklet, e hőmérsékleti pontokhoz tartozóan más és más a tényleges és telítési páranyomás. Ezen megfelelő pontok összekötése adja a tényleges és telítési páranyomás diagramokat. Amennyiben a hőmérséklet csökkenésével a tényleges páranyomás adott hőmérsékleten túllépi a telítési páranyomást, azaz a két diagram metszi egymást, úgy e hőmérsékleten (az ún. harmatponti hőmérsékleten) a levegőben lévő pára nedvesség formájában kicsapódik.

    A külső térelhatároló épületszerkezetekben a külső és belső hőmérséklet különbségének hatására nemcsak hővezetés, hőáramlás megy végbe, hanem ezzel egyidejüleg a külső és belső páranyomás-különbség hatására páravándorlás, páradiffúzió is bekövetkezik.

    A nedvességre érzékeny épületszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a hőmérséklet sehol se csökkenjen a harmatpont alá, azaz páralecsapódás sem az épületszerkezetekben, sem azok belső felületein ne következzék be.

    A páradiffúzió szempontjából a leginkább kritikus szerkezetrészek a hőhidak. A belső felületi páralecsapódás elkerülése érdekében a hőhidaknál az épületszerkezet általános hőszigetelésén túl még kiegészítő hőszigetelést is be kell építeni, mindig a szakember által meghatározott helyen és módon.

    Nedves, vizes helyiségeknél, ahol a relatív nedvességtartalom várhatóan 75%-nál magasabb, megfelelő felületkialakítás (burkolat, festés) mellett a páralecsapódás megengedett. E felületek megfelelőségét azonban szintén szakembernek kell eldöntenie, meghatároznia.

     

      Páradiffúziós tényező és ellenállási szám

     

    A páradiffúziós tényező jele: δ, mértékegysége kg/m.s.Pa

  • A páradiffúziós tényező egy adott anyag esetén azt a páramennyiséget adja meg kilogramban, amely az anyag két, egymással párhuzamos, egymástól 1 méter távolságra lévő sík rétege között 1 Pa nyomáskülönbség hatására a réteg felületének 1 m2-én 1 másodperc alatt áthatol.
  •  

    A páradiffúziós ellenállási szám jele: μ, mértékegysége nincs.

  • A páradiffúziós ellenállási szám egy olyan viszonyszám, amely a levegő és az adott anyag páradiffúziós tényezőinek hányadosa.
  •  

      Páradiffúziós ellenállás

     

    Jele: Rv, mértékegysége m2.s.Pa/kg

  • Adott vastagságú szerkezeti réteg ellenállása páraáthatolással szemben:
  • ahol „d” a réteg vastagsága, „δ” pedig a réteg páradiffúziós tényezője.

    A páraátadási ellenállások nagyságrendekkel kisebbek a páradiffúziós ellenállások szokásos értékeinél, ezért a számítások során ezeket elhanyagoljuk, nem vesszük figyelembe.

     

      Páramennyiség

     

    Jele: g, mértékegysége: kg

  • Az épületszerkezeteken átáramló páramennyiséget a külső és belső tér páranyomásainak különbsége és a rétegek összes páradiffúziós ellenállása határozza meg:
  •  

    ahol p1 a belső légállapot (például t1 = 20 °C hőmérséklet és fi1 = 65% relatív páratartalom), pe pedig a külső légállapot (te = –2 °C hőmérséklet és fie = 90% relatív nedvességtartalom – állandó értékek) alapján meghatározott tényleges páranyomás, az Rv1, Rv2 ... pedig az egyes szerkezeti rétegek páradiffúziós ellenállása.

    A rétegekben a következő páranyomás-különbségek alakulnak ki:

     

     

    Ezek alapján a páranyomás-diagramok megrajzolhatók és a további elemzés már elvégezhető.
    Az új szabvány párával, nedvesedéssel kapcsolatos szemlélete alapvetően más, mint a régi szabvány páratechnikai méretezési (ellenőrzési) módszere:


      - A követelmények nem a vízgőz parciális nyomására, hanem az anyagok nedvességtartalmára vonatkoznak,ehhez azonban ismerni kell minden felhasznált anyag szorpciós izotermáját, azaz nedvességfelvevő, -tároló és -leadó képességét.

      - Az épületszerkezetek belső felületeinek páratechnikai értékelése is más: a belső felületképző rétegekben meg kell akadályozni a kapilláris kondenzációt, ami a gomba- és penészképződés egyik előfeltétele, valamint komplexen kell kezelni a helyiségek nedvességterhelését, légcseréjét, hőszigetelését, fütésienergia-szükségletét, a belső felületképző rétegek hőmérsékletét és szorpciós jellemzőit.

    << vissza tovább >>